Akné a lesklá, mastící se pleť. Hodiny prosezené v čekárně na kožním. V koupelně řada lahviček z lékárny i drogerie s nápisem problematická pleť, které mají jediný úkol – odmašťovat a vysušovat. A které stejně nepomáhají – a nebo ne nadlouho.
Taky to znáte?
Na každý problém existuje řešení
Já ano. Akné mě trápilo nejen v pubertě, ale ještě pár let po třicítce. Až díky Chizu Saeki a její knize Japanese Skincare Revolution jsem pochopila, kde byla v mé péči o pleť a snaze o vyhubení neustále se objevujících pupínků chyba. Zbavit se akné téměř definitivně pak byla otázka zhruba 3 týdnů (nebudu vám lhát, občas se objeví těsně před menstruací – což je ale i podle Chizu docela normální).
Problém byl v celém západním pojetí péče o problematickou pleť.
Přestaňte ji vysušovat
Ať už si pro „vodičku na akné“ určenou k čištění mastné pleti dojdete do lékárny, nebo do drogérie, v obou případech obdržíte produkt založený na stejné bázi – na alkoholu. Jeho úkolem je vysušovat a odmašťovat pleť, která má mazu nadbytek.
Výsledkem vysušování (a dráždění agresivním alkoholem) je potom jediná věc – pleť se proti vysušení brání a v produkci mazu zařadí vyšší rychlostní stupeň.
Pokud se chcete akné doopravdy zbavit, vyhoďte zásobu alkoholu z koupelny, zrušte příští termín u dermatologa, a pojďte na to úplně jinak.
Jemná péče a důkladná hydratace
Prvním krokem k čisté a hebké pleti je skutečně čištění. To ale nesmí pleť podráždit ani vysušit.
Prvním produktem, který tedy budete potřebovat, je čistící olej nebo nevysušující gel. Ne, nespletla jsem se – skutečně vám radím olej na mastnou pleť. Proč? Nečistoty na vaší pleti jsou již v tuto chvíli uložené v „oleji“ – v mazu vaší pleti. Právě čistící přípravek na bázi oleje dokáže tento maz rozpustit. Díky tomu nečistoty z pleti snadno odstraníte a přitom pleť nevysušíte.
Čištění pleti ale ještě není u konce. Další z produktů, bez kterých se vaše pleť neobejde, je peeling.
Většina žen ho někde v koupelně má, a sáhne po něm zhruba 1x za měsíc. To nestačí (ani když je vaše pleť zcela v pořádku). Zvykněte si používat peeling 2x – 3x týdně, ideálně smíchaný s čistícím gelem (bude díky tomu jemnější, ale dostane se lépe k vašim pórům).
Peeling pomůže z vaší pleti odstranit odumřelé buňky a další nečistoty usazené v pórech. Tím eliminuje tvorbu zanícených pupínků, boláků a černých teček.
3. krokem vaší péče je pak dodání potřebné dávky hydratace. Pro většinu českých žen to znamená vrstvu hydratačního krému (na vysušující prostředky rozhodně zapomeňte i tady).
Pokud se ale vaše póry ucpávají, krém pro vás není ideální řešení – i ty lehké jsou mnohem hutnější, než potřebujete. Místo něj si pořiďte lehkou hydratační emulzi. Její aplikaci by ideálně mělo předcházet změkčení pleti pomocí toneru, korejské esence nebo japonského lotion – a následovat použití vhodného přípravku s UV filtrem.
Problematická pleť a make-up
Máte-li akné a je vám víc, než 13, asi jste zvyklá ho zakrývat make-upem či korektorem. Oba dva vám bohužel mohou pod napohled pěkně nalíčenou pletí výrazně škodit. Běžný make-up z drogerie má obvykle jedinou funkci – jako krycí barva. Pokud zvolíte nevhodný přípravek, můžete jediným krokem pokazit celou snahu o zlepšení stavu vaší pleti.
Pokud to zvládnete, zkuste make-up na 2-3 týdny „vysadit“ a pečujte o svou pleť podle návodu výše. Pomůžete jí tak v rychlejší regeneraci.
Pokud vás představa, že vyjdete ven s nedokonalou pletí bez make-upu, děsí (nebo si to nemůžete dovolit), pečlivě si vyberte vhodný přípravek. Vyhovovat by vám měl lehký make-up na vodní bázi, nebo korejský BB cream pro mastnou a problematickou pleť (ideálně s UV filtrem).